Superkomputer orzeł

Superkomputer Orzeł wdrożony na początku 2016r jest jednym najpotężniejszych systemów superkomputerowych na świecie. Stanowi bramę dla polskiej nauki i biznesu świata obliczeń wielkiej skali, umożliwiający badania, symulacje i analizy problemów które, ze względu na złożoność, można było rozpatrywać jedynie w największych ośrodkach obliczeniowych na świecie. W momencie uruchomienia system ten został sklasyfikowany na 80 miejscu Top500 - listy najwydajniejszych systemów obliczeniowych na świecie.

Działając zgodnie ze swoją misją Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe udostępnia moc obliczeniową dla klientów naukowych jak i komercyjnych  w zastosowaniach takich jak:

Chmury obliczeniowe

Wydajne Serwery Wirtualne lub Twoja własna prywatna chmura- dokładnie taka jaką potrzebujesz.

Fotorealistyczna wizualizacja

Analityka BIG DATA

Symulacje i obliczenia inżynierskie

Obliczenia naukowe: astrofizyka, chemia kwantowa, bioinformatyka

 

 

 

Oszczędny i ekologiczny system

Orzeł powstał na przełomie 2015 i 2016 roku i jest najbardziej ekonomicznym systemem w Polsce pod względem kosztu zakupu i utrzymania.

Rozwiązanie łączy w sobie standardowe serwery kasetowe Huawei, zainstalowane w obudowie E9000 oraz komponenty chłodzenia – wymiennik ciepła Chx40 wraz z blokami wodnymi chłodzącymi procesory i pamięć.

Klaster pozwala na odzyskiwanie ponad 80% ciepła generowanego przez serwery za pośrednictwem płynu. Jedynie 2% z pobieranej przez Orła energii jest zużywane na jego aktywne, tradycyjne chłodzenie. W ciągu najbliższych 5 lat pracy Orła PCSS zaoszczędzi aż 1 mln USD na ogrzewaniu laboratoriów.

Superkomputer chłodzony gorącą wodą

Orzeł, użytkowany w modelu chmury HPC, jest węzłem przetwarzania i gromadzenia danych dla laboratoriów technologii informacyjno-komunikacyjnych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. System pozwala na zaoferowanie usługi chmurowej na niedostępnym dotychczas poziomie, w trybie Laboratorium IT jako usługa.

Szczególną cechą Orła jest zastosowanie standardowej infrastruktury serwerowej Huawei i komponentów chłodzenia CoolIT. Cały system funkcjonuje wydajnie przy temperaturach wody sięgających 45°C, a testowany był w temperaturach niedostępnych dla innych rozwiązań chłodzonych wodą.

Klaster  Orzeł znajduje się 80 pozycji na liście TOP500 najszybszych systemów na świecie i jest drugą co do wielkości instalacją superkomputerową w Polsce.

Skorzystaj mocy Orła już teraz